Dickson County High School
Home of Cougar Pride

Home | Google | Faculty Resources

 

   

Dickson County High School Faculty

It is the priority of teachers to focus on class instruction. Therefore, teachers are often unable to check their email during school hours.

   
A B C D E F G H I J K L M N O P Q |  R S T U |  V W X Y  |  Z
   
 
     
Nicole Akins   Child Development, Family & Consumer Science, Aspects of Housing, Textiles/Apparel
    Planning: 1
    Voice Mail: 25447
     
Kenneth Albritton   Geometry
    Planning: 2
    Voice Mail:  25112
    Web Page
     
Stephanie Allison   Counselor Junior Class
    Voice Mail:  25006
     
Myrta Arboe   Spanish I
    Spanish Club
    Planning: 2
    Voice Mail:  25210
     
Thomas Badon   Biology
    Wrestling
    Planning: 4
    Voice Mail:  25218
     
Pam Baggett   Counselor Sophomore Class
    Voice Mail:  25007
     
Karen Bateman   Geometry, Technical Geometry
    Planning: 1st
    Voice Mail:  25114
     
Penny Baker   Special Education Assistant
    Voice Mail:  25711
     
Bob Beaubien   Math Lab
    Planning: 0
    Voice Mail: 
     
Brad Beaubien   Honors Biology
    Sophomore Class Coordinator
    Planning: 3
    Voice Mail: 25213
     
Danielle Bomar   Honors Chemistry 1, Honors Chemistry II
    Planning:  6
    Voice Mail:  25220
     
Judy Bledsoe   Counselor Freshman Class
    Voice Mail:  25004
     
Jimmy Bone   English II, Honors English II
    Future Teachers of America
    Planning: 7
    Voice Mail:  25103
     
Paul Braddy   Speech II, Theatre I
    Drama
    Planning: 2
    Voice Mail:  25425
     
Larry Brown   World History, US History
    Planning: 3
    Voice Mail:  25306
     
Samuel Brown   Earth Science, Ecology, Accounting I Facilitator
    Planning: 2
    Voice Mail:  25714
     
Thomas Brown   Government, Honors Government
    Sophomore Class Coordinator, History Club, Key Club
    Planning:  6
    Voice Mail:  25315
     
Donna Bryant   World History
    Sophomore Class Coordinator, Key Club
    Planning: 6
    Voice Mail: 25308
     
Shane Buchanan   Early American History, World History, World Geography, Football
    Football, Softball 
    Planning: 0
    Voice Mail:  25307
     
Joseph Burrows   Business Management, Computer Apps
    Planning: 7
    Voice Mail: 
     
Nancy Campbell   Discrete Math, Geometry
    Parents as Partners
    Planning:  2
    Voice Mail:  25319
     
Christopher Cardona   Biology, Honors Biology
    Soccer 
    Planning:  5
    Voice Mail:  25115
     
Teresa Chandler   IEP Math, IEP English, English II Basic
    Planning: 4
    Voice Mail:  25300
     
Jason Clark   Agriculture, Ag. Mechanics, Forestry, Greenhouse, Livestock Management
    Planning:  6
    Voice Mail:  25701
     
Joel Clark   Gateway Algebra, Algebra I, Algebra II
    Planning:  6
    Voice Mail:  25116
     
Deloris Clifton   Special Education Assistant
    Voice Mail:  
     
Jeff Clifton   Found of Technology, Adv. Tech Application, Career Mgmt Success, Technological Issues
    Technology Students of America
    Planning:  7
    Voice Mail:  25718
     
Lori Crowson   Special Education Assistant
    Voice Mail:  
     
Frances Connelly   Assistant Principal
    Attendance Supervisor
    Voice Mail:  25003
     
Amy Crowder   English I
    Planning:  4
    Voice Mail:  25100
     
Wade Daniel   Assistant Principal
    Bus Driver
    Voice Mail:  25008
     
Trudie Davidson   Special Education Assistant
    Bus Driver
    Voice Mail:  25604
     
Mark Davis   IEP Math, English I Basic, Math Foundations II
    Planning: 4
    Voice Mail:  25302
     
Carol Donegan   School Nurse
    Voice Mail: 25027
     
Cindy Freeman   Concert Choir, Women's Ensemble, Chorus, General Music, Theory and Harmony
    Choir
    Planning:  1
    Voice Mail:  25415
     
Toni Frey   Wellness
    Cheerleading
    Planning:4
    Voice Mail: 
     
Dennis Fussell   Aquatics, Weight Training
    Football 
    Planning: 0
    Voice Mail:  25512
     
Teresa Gill   Secretary - Front Office
    Voice Mail:  25010
     
Marilyn Gooch   Spanish I, II, III
    Spanish Club
    Planning:  4th
    Voice Mail:  25211
     
Molly Graham   Creative Writing, English IV, Reading in the Content Area
    Freshman Class Coordinator, Credit Recovery
    Planning: 4
    Voice Mail:  25516
     
Brenda Greene   Library - Assistant
    Voice Mail:  25019
     
Cecilia Grimsley   International Bus. and Mkt, Keyboarding/Doc Format, Psychology
    BPA
    Planning:  6
    Voice Mail:  25533
     
Emily Gulledge   Computer Apps, Web Page Essentials
    Planning: 5
    Voice Mail:
     
Kimberly Hale   Honors Physics, Media Specialist
    Credit Recovery
    Planning:  0
    Voice Mail:  25325
     
Eve Hamilton   Aerobics, Basketball, Recreational Sports
    Head Basketball Coach
    Planning:  0
    Voice Mail:  25501
     
Henry Hamilton   US History
    Basketball, Tennis 
    Planning:  7
    Voice Mail:  25514
     
Carol Hendrix   Special Education - Transition
    Voice Mail:  25761
     
Bryan Henson   Concert & Symphony Band, General Music
    Band, Guard
    Planning:  5
    Voice Mail:  25417
     
Tina Hogin   Special Education - Assistant
    Voice Mail:  25304
     
Joey Holley   Assistant Principal
    Football
    Voice Mail:  25334
     
Donna Holt   Counselor - Senior Class
    ACT
    Voice Mail:  25005
     
Mark Horsley   Economics, Honors Economics
    Jr. Civitan
    Planning:  6
    Voice Mail:  25311
     
Patricia Hudson   Art I, II, III, & IVm Mixed Media with Print, Commercial Design
    Art Club
    Planning: 3
    Voice Mail:  25303
     
Dean Jackson   Auto Electronics, Auto Technology, & Transportation Core
    Bus Driver, Skills Adv.
    Planning: 3
    Voice Mail:  25717
     
Priscilla Johnson   Special Education
    Planning:  6
    Voice Mail:  25602
     
Cheryl Jones   Jobs for Tennessee Graduates
    JTG, Sr. Homecoming
    Planning:  1
    Voice Mail:  25704
     
Richard Jones   English IV Honors, English IV Composition
    Department Chair - English
    Planning:  5
    Voice Mail:  25101
     
Tracy Knox   Diagnostics, Forensic Science, Therapeutics
    HOSA
    Planning: 1
    Voice Mail: 25723
     
Donna Lee   Nutrition and Foods
    FCCLA
    Planning:  5
    Voice Mail:  25446
 
Ed Littleton   Principal
    Fellowship of Christian Athletes
    Voice Mail:  25009
     
Valerie Littleton   Contemporary Issues, Youth Leadership, Sociology
    Junior Class Coordinator,  GOT GAME, Youth Leadership
    Planning:  2
    Voice Mail:  25313
     
Stefan Logan   Computer Networking, Drafting
    Freshman Class Coordinator
    Planning: 5
    Voice Mail:  25712
     
Carol Louis   Am Bus Legal Sys, Computer Application, Interact Mult Pres, Desktop Publishing
    Co-Department Chair - Business, BPA
    Planning: 1st
    Voice Mail:  25107
     
Karen Luther   Financial Planning, Computer Apps
    Co-Department Chair - Business, BPA
    Planning:  5
    Voice Mail:  25110
     
Jennifer Lynch   Study Hall
    Voice Mail: 
     
Patricia Manley   Honors Algebra II, Calculus, Geometry
    BETA, Department Chair - Math
    Planning:  4
    Voice Mail:  25323
     
Dawn Martin   Secretary - Front Office
    Voice Mail:  25001
     
Michael Meise   English II, English III
    Chamber Singers, Songwriters
    Planning:  5
    Voice Mail:  25207
     
Valarie Milan   Special Populations Coordinator
    Voice Mail: 25760
     
Robyn Miller   English III, Honors English III
    GOT GAME, Senior Class Coordinator
    Planning:  1
    Voice Mail:  25102
     
Carol Elaine Moore   Librarian
    Planning:  0
    Voice Mail:  25018
     
Randy Murphree   Biology I, Football
    Football 
    Planning:  0
    Voice Mail:  25715
     
George Nolte   Biology I, Honors Biology I
    Planning: 1
    Voice Mail:
     
Rhonda Owens   Anatomy/Physiology,  Honors Biology II, Chemistry I
    Interact Club
    Planning:  2
    Voice Mail:  25219
     
Peggy Pearson   Bookkeeper
    Voice Mail:  25017
     
Carl Pettes   US History, Honors US History
    BETA, Department Chair - History, History Club
    Planning:  5
    Voice Mail:  25309
     
Jimmy Petty   ISS/BM
    Baseball, Football
    Planning:  7
    Voice Mail:  25418
     
Nelson Pierce   Team Games, Football
    Freshman Head Football Coach
    Planning:  5
    Voice Mail:  441-4131
     
Pattye Post   Adv Algebra/Trig, Discrete Math, Honors Geometry, Pre-Calculus
    Planning:  2nd
    Voice Mail: 25120
     
Jay Powlas   Carpentry, Construction Core
    VICA
    Planning:  3
    Voice Mail:  25600
     
Mary Beth Purvine   Algebra I
    Planning: 4
    Voice Mail:  25616
     
Sarah Rebekah   French I
    Planning:  1
    Voice Mail: 
     
Ginger Regen   Clinicals, Diagnostic Medicine, Health Science
    HOSA
    Planning:  4
    Voice Mail:  25723
     
Angela Richardson   Algebra I, Geometry
    Planning: 5
    Voice Mail: 25118
     
Patricia Roberts   Secretary - Front Office
    Voice Mail:  25011
     
Cheryl Roth   Special Education
    Department Chair - Special Education
    Planning: 0 
    Voice Mail:  25304
     
Shelby Rye   Health & Physical Education
    Woods and Waters
    Planning:  7
    Voice Mail:  25502
     
Shirley Rye   English III
    Planning:  2
    Voice Mail:  25104
     
Sheila Salewsky   Special Education
    Planning: 5
    Voice Mail: 25710
     
Margie Shelby   French I, II, III, & IV
    French Club
    Planning: 5
    Voice Mail:  25208
     
Sheri Sinks   Health Science Education, Rehab Therapies
    HOSA
    Planning: 3
    Voice Mail:  25724
     
Vickie Stevens   World Geography
    Bus Duty
    Planning: 2
    Voice Mail:  25317
    Web Page
     
Kelly Stevenson   English I, English II
    Planning: 
    Voice Mail:  25412
     
Randall Sullivan   Speech I, Advance Theatre Arts, English IV
    Drama Club,  Forensics Club, Senior Class Coordinator
    Planning:  2nd
    Voice Mail:  25209
     
Tammy Sullivan   Secretary - Counseling Department
    Voice Mail:  25014
     
Woodrow Trondsen   English I Honors
    Literary Magazine,  Freshman Class Coordinator
    Planning:  6
    Voice Mail:  25105
    Web page
     
Christy Tuck   Advanced Algebra & Trigonometry, Algebra I
    Senior Class Coordinator, GOT GAME
    Planning:  3
    Voice Mail:  25318
     
Kevin Tuck   Team Games, Wellness, Basketball
    Head Basketball Coach
    Planning:  0
    Voice Mail:  25518
     
Sandra Turbeville   Special Education - Assistant
    Voice Mail:  25304
     
Renee Vestal   Family and Consumer Science, Life Connections
    FCCLA
    Planning:  5
    Voice Mail:  25400
     
Kathy Wall   Special Education - Assistant
    Voice Mail:  
     
Tabatha Welch   Secretary - Front Office
    Voice Mail:  25015
     
Kay Welton   Art I & II, Ceramics/3-d Art
    Art Club
    Planning:  6
    Voice Mail:  25301
     
Lynn Wheatley   Foreign Language
    Voice Mail:  25021
     
Beverly Williams   IEP Biology, IEP English, IEP Science
    Planning:  1
    Voice Mail:  25711
     
Paul Williams   Chemistry, Honors Chemistry
    Planning: 7
    Voice Mail: 25215
     
Troy Williams   Assistant Principal
    DMS Football 
    Voice Mail:  25730
     
Charlotte Wisdom   Secretary - Vocational Office
    Voice Mail:  25731
     
Karen Woolam   Registrar
    Voice Mail:  25013
     
Kathy Wortham   Special Education
    Planning: 4
    Voice Mail:  25604
     
Ellen Yancey   English II, Intro to Journalism, Journalism,
    Yearbook/Newspaper
    Planning: 3
    Voice Mail:  25410
    Web page